HELLO GORGEOUS. IS IT TIME TO REDEFINE WHAT LIVING LIFE TO THE FULLEST MEANS?

Lasten Oikeuksien Puolesta

Lasten Oikeuksien Suojelusenkelit Suomessa

Lasten Oikeuksien Tuki Ry julkaisi toimintansa Suojelusenkelit muutama viikko sitten, ja minulla on suuri kunnia olla tukemassa mukana ja nimettynä yhdeksi Suojelusenkeliksi useiden julkkisten joukossa, kuten esimerkiksi Laura Voutilainen, Minna Kuukka, Arlene Frisk, Ville Pusa ja Jere Lehtinen. Katso Suojelusenkeleiden ja Lasten Oikeuksien Tuki Ry:n video ja lue lisää yhdistyksen toiminnasta, ja miten yhdistyksen perustaja Mikael Jämsänen toivottaa sinut tervetulleeksi mukaan toimintaan.

Lasten Oikeuksien Tuki Ry

Lasten Oikeuksien Tuki Ry toimii lasten oikeuksien edistäjänä Suomessa. Vuonna 2009 perustettu yhdistys sai alkunsa kun entinen jääkiekkoilija Mikael Jämsänen oppi omien kokemuksiensa kautta miten huonot oikeudet lapsilla on esimerkiksi olla yhteydessä biologiseen isäänsä Suomessa. Lasten Oikeuksien Tuki Ry, eli Lotry, haluaa omalla esimerkillä yhdessä ja yhteisesti luoda entistä lapsiystävällisempää yhteiskuntaa Suomessa, jossa hyvinvointi tulee kuulua jokaiselle lapselle. HAASTATELTAVANA MIKAEL JÄMSÄNEN Katja: Kerro meille paremmin mitä kaikkea Lasten Oikeuksien Tuki Ry tekee, ja mikä Suomessa on suurin ongelma lasten oikeuksien suhteen? Mikael: Olen vuosia tehnyt töitä lasten oikeuksien parissa ja keskustellut alan asiantuntijoiden kanssa niiden toteutumisesta Suomessa. Tutkin pitkään kesällä 2011 Suomea koskevaa määräaikaisraporttia lapsen oikeuksien toteutumisesta. Lapsen oikeuksien komitea oli huolestunut siitä, kuinka lasten parissa työskentelevät ammattihenkilöt ja lasten vanhemmat tuntevat lasten oikeudet heikosti. Suomessa lapsia koskevia päätöksiä tehdään tietämättä sitä, mikä on lapsen etu. Hyvin yleisesti vanhempien, viranomaisten ja tuomioistuinten päätöksiä perustellaan lapsen edulla, mutta mikä on lapsen etu? Se on aina kokonaisuus lapsen oikeuksista ja silloin kun lapsen edun mukaisia päätöksiä ollaan tekemässä, pitäisi huomioida se kokonaisuus useasta eri näkökulmasta. Kun lapsen oikeuksia tunnetaan heikosti, niin voidaan kysyä, voidaanko me tehdä lapsen edun mukaisia päätöksiä. Kun ymmärrämme sen, mikä on lapsen etu, voimme tehdä parempia päätöksiä nimenomaan lapsen edun näkökulmasta. Katja: Julkaisitte juuri Lasten Oikeuksie Tuki Ry:n Suojelusenkelit, ja marraskuussa on Lasten Oikeuksien Gaala, kerro Gaalan merkityksestä. Mikael: Lasten oikeuksien Gaalan tehtävänä on nostaa lapsen asema ja näkökulma vielä tärkeämmäksi yhteiseksi asiaksi. Haluan antaa Suomessa lasten oikeuksien päivälle ansaitsemansa merkityksen ja tuoda lasten oikeudet uudella tavalla suuren yleisön tietoisuuteen, jota vasta nimetyt lasten oikeuksien suojelusenkelit ovat tukemassa Suomessa. Gaalassa halutaan tukea Suomessa asuvia lapsiperheitä ja heidän hyvinvointia sekä ennalta ehkäisevää perhetyötä. Pahoinvointi ja syrjäytyneisyys kasvaa perheissä ja meidän tulee parantaa entisestään työtä lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämiseksi. Teimme yhdessä suojelusenkelien kanssa lasten oikeuksien puolesta videon jolla tuomme lasten oikeuksia paremmin ymmärrettäväksi, ne tarjoavat tukea antavan lähtökohdan tulevaisuudessa lasten ja perheiden hyvinvoinnin kehittämisessä. Katja: Mikä on Lasten Oikeuksien Tuki Ry:n tavoite? Mikael: Lasten oikeudet kuuluvat jokaiselle noudatettavaksi ja vaikka ne ovat olleet voimassa Suomessa jo yli 20 vuotta, silti me tunnemme ne heikosti. Niiden tärkeää sisältöä ja viestiä ei noudateta kuin muodollisesti. Tämä lisää taisteluita, pahoinvointia sekä syrjäytymistä perheissä. Nyt on aika tarttua suurempaan kokonaisuuteen. Tavoite tulee olla selvä, Suomen tulee olla maailman paras maa lasten oikeuksien toteutumisessa, josta me kaikki voimme olla ylpeitä. TUE TOIMINTAA Tue Lasten Oikeuksien Tuki Ry:tä, ja seuraa heidän toimintaansa Facebookissa, ja lue enemmän aiheesta heidän nettisivuiltaan Lotry.fi. Voit auttaa monella tapaa, ja tärkeintä on viedä sanaa eteen päin. Käythän myös tykkäämässä Lasten Oikeuksien Gaalan FB-sivuista, ja jää odottamaan lisätietoja mahtavasta tapahtumasta. Tilaa kaikki huonolla suomen kielellä kirjoitetut Skimbaco Lifestyle FINNISH EDITION postaukset lukijaasi, tai tilaa Skimbaco Lifestyle FINNISH EDITION sähköpostitse, näin saat ainoastaan suomen kieliset postaukset.

Skimbaco Lifestyle

Skimbaco Lifestyle is for nomadic trailblazers, fearless founders, rebel leaders and people who live life to the fullest.